X
تبلیغات
رایتل

*
*
*
*
*
*
*
از اینکه به این وبلاگ سر زدی ممنونم خواهشا نظر هم بدین مجمع بزرگداشت سید روح الله خاتمی(ره) - گاه نوشته های من
X
تبلیغات
رایتل
مجمع بزرگداشت سید روح الله خاتمی(ره)  چاپ
تاریخ : یکشنبه 26 آبان‌ماه سال 1387
مجمع بزرگداشت ایت الله سید روح الله خاتمی:


بدون تردید از هر فردی در مورد مفاخر کویر سوال شود اولین نامی که به ذهن او خطور میکند نام ایت الله سید روح الله خاتمی(ره) می باشد.این فقیه عالیقدر در مدت حیات پر بارش ،به ترویج اخلاق ،قسط و عدل پرداخت و شاگردان و مستمعان ایشان همه فضایل نیکوی انسان را نه تنها از زبان وی که در منش و رفتار آن بزرگوار درک کردند. مقام معظم رهبری در خاطرات خود از مرحوم ایت الله خاتمی می فرمایند: «واقعا من در عالم دوستی و ارتباطات با دوستان کمتر کسی را دیدم که به قدر ایشان از صفای نفس برخوردار باشد و عالم اخلاق بود عملا،یعنی ایشان گرچه بعد ها درسهایی هم داشتند در تلویزیون و تعلیم اخلاق می دادند اما بالاتر از این تعلیم اخلاق ،ایشان عملا یک معلم اخلاق بود.رفتارش ،سادگی،بی پیرایگیش،بی آلایشیش،صمیمیتش،محبتش،دلسوزیش فوق العاده بود که من واقعا کمتر کسی را میشناختم.» حضرت ایت الله خاتمی در اردکان در فضایی مملو از اختناق ضد دینی دولت رضا خان به فعالیتهای مذهبی و روشنگرانه پرداخت و در کنار آن هیچگاه از مبارزه با تحجر و مقدس مآبی غافل نشد. هنگامی که نخستین جرقه های انقلاب اسلامی با سخنان امام خمینی (ره) در سال 1341 شعله ور گردید به سرعت به ندای حضرت امام (ره) لبیک گفت و فعالیت سیاسی خود را شدت بخشید وهدایت مردم اردکان و یزد را برعهده گرفت. پس از پیروزی انقلاب با حکم حضرت امام(ره) به عنوان امام جمعه اردکان منصوب و پس از شهادت سومین شهید محراب ایت الله صدوقی به سمت امام جمعه یزد و نماینده امام(ره) در استان یزد منصوب گردید. از مرحوم خاتمی دو اثر به نامهای «روزه راستین» و «آینه ی مکارم» به یادگار مانده است.
سخن در مورد مرحوم خاتمی(ره) را با ذکر خاطره ای از مقام معظم رهبری حضرت ایت الله خامنه ای و کلام گویا و بلند حضرت امام خمینی(ره) در رثای آن عزیز به پایان می بر
یم .رهبر معظم انقلاب می فرمایند:« بار اولی که من رفتم اردکان زمستان سال 42 حدود بهمن بود که عازم زاهدان بودم برای منبر ماه رمضان، در مسیر از یزد و اردکان و کرمان و... عبور میکردیم با اتوبوس بودیم. اردکان که رسیدیم اتوبوس مدت کوتاهی آنجا توقف کرد دوساعتی به نظرم برای نماز و اینها ،من فورا گشتم آقای خاتمی را پیدا کردم وخودم را رساندم به ایشان ویک انسی کردیم ودیداری کردیم با ایشان. بعد از آن هم بارها هم تنها و هم با خانواده مکرر میرفتم اردکان ،گاهی من اصلا میرفتم یزد به خاطر اردکان .یعنی از مشهد مثلا یا از قم حرکت میکردم و این را طی میکردم برای اردکان که ضمنا یزد و اصفهان و اینها هم میرفتم . انس ما با ایشات خیلی زیاد بود ،خصوصیات ایشان یک خصوصیات کم نظیری بود .بینش ایشان وفکر ایشان در آن سالها مثل یک روحانی جوان بود ... این یک نقطه امتیازی بود که من حقیقتا هیچکس را در این سطوح از علما ودر این سطح علمی و سنی مثل مرحوم ایت الله خاتمی ندیدم»(برگرفته از وبلاگ نگین کویر ما)
قسمتی از پیام امام خمینی (ره) به مناسبت ارتحال ایت الله خاتمی:
«اسلام و ایران یکی از پرفروغ ترین چهره های تقوا، خلوص و ایمان خود را از دست داد. برادر عزیزم خاتمی زنده دل، چهره تابناک مبارزات خستگی ناپذیر روحانیت روشن ضمیر در دهه های اخیر این مرز و بوم بود. او روشنفکری متدین و مجتهدی بزرگوار و از خوبان امینی بود که اگر نتوان گفت بی نظیر، مسلماً کم نظیر بود. او باگوشت و پوست خود مبارزه را می فهمید و سختیهای آن را چون شربتی گوارا می نوشید. او یار و پناه محرومان بود. او یک عمر با تحجر و واپسگرایی جنگید و یکی از طرفداران بی بدیل اسلام ناب محمدی در عصر فریب و خودپرستی بود. او پاک زیست و پاک مرد و پاک در جوار رحمت ربش آرمید…».

به مناسبت بیستمین سالگرد رحلت این معلم اخلاق مراسم بزرگداشت حضرت ایت الله خاتمی (ره) با حضور شخصیتهای برجسته کشوری از جمله رییس جمهور سابق کشورمان حجه الاسلام سید محمد خاتمی فرزند ایشان، سید حسن خمینی فرزند یادگار امام، دکتر رضا داوری اردکانی، دکتر سید مصطفی محقق داماد، محمد علی صدوقی امام جمعه یزد و... در محل خانه فرهنگ خاتمی در اردکان برگزار میشود. همچنین مراسم عمومی بزرگداشت ایت الله خاتمی(ره) پنج شنبه 30/8/87بعد از نماز مغرب و عشاء در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) شهرستان اردکان برگزار می گردد. همچنین نمایشگاه عکس و سند با عنوان "خورشید کویر" یادمان بیستمین سالگرد رحلت آیت الله حاج سید روح الله خاتمی – معلم اخلاق دیارمان - در خانه فرهنگ خاتمی برگزار میشود. این نمایشگاه شامل عکسها و اسناد مرحوم آیت الله خاتمی در دوره های مختلف زندگی پربار این گرانقدر است و از تاریخ 30 آبانماه لغایت 5 آذرماه 1387 در خانه فرهنگ خاتمی اردکان واقع در انتهای خیابان صدرآباد برپا میشود. علاقه مندان میتوانند در تاریخهای ذکر شده در ساعات 9 الی 12 و 15 الی 17 از این نمایشگاه بازدید نمایند.